TE CONNECTIVITY/POTTER & BRUMFIELD T92P11A22-120 Power Relay, DPDT, 120VAC, 30A, Flange
★★★★★ 4.9 47 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by conamet.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Overview The T92P11A22-120 is a general-purpose High Power Relay with dust protected plastic case and 2-form-C (2 CO) AgSnO contact. This T92-series features panel mount via flanged cover, QC terminal, non-latching coil and 120VAC coil voltage and designed to control compressor loads. Class-F coil insulation 155°C Maximum coil temperature 1.65mm maximum excursions vibration resistance 1 x 10 Initial insulation resistance between insulated elements 8mm Clearance/9.5mm creepage Initial dielectric strength 1500Vrms between open contacts Applications HVAC, Industrial, Commercial WARNING: Cancer and Reproductive Harm - .This listing is for Each.
  • This T92-series features panel mount via flanged cover, QC terminal, non-latching coil and 120VAC coil voltage and designed to control compressor loads
  • Class-F coil insulation 155°C Maximum coil temperature 1
  • 65mm maximum excursions vibration resistance 1 x 10 Initial insulation resistance between insulated elements 8mm Clearance/9
  • 5mm creepage Initial dielectric strength 1500Vrms between open contacts Applications HVAC, Industrial, Commercial WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
Item Weight 3.19 ounces
Manufacturer Tyco Electronics
Item model number T92P11A22-120
Package Dimensions 7.3 x 5 x 1.9 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
47 ratings | 19 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (42)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)